Pilk ajalukku 10. Seto tikand ja Ankur-tikkimislõng
1930. aastatel lasi Briti niidi- ja lõngafirma “Ankur” peakorteriga Viinis trükkida postkaardid, millel on kujutatud seto pealiniku otsad. Kahte erinevat värvilist postkaarti anti välja kokku 10 000 tükki ning need jagati välja Eesti koolidele.
Küllap oli postkaartide väljaandmine reklaam firma “Ankur” toodetele, et neid ikka rohkem ka Eestimaa pinnal kasutataks. Aga miks just seto tikand ja mis on neil postkaartidel seost 1930. aastate tekstiilidega? 1930. aastatel valmistati Eestis usinasti nii rahvarõivaid kui ka rahvuslikke rõivad. Palju anti aga ka välja uusi mustreid rahvarõivastest ja etnograafilistest tekstiilidest innustatuna. Meenutagem siinkohal näiteks Anita Laigo vaibakavandit. Rahvakunsti-aineliste tekstiilide kavandajana on teiste seast hetkel meile vast tuntuim Vanda Juhansoo,
Minu kätte sattusid siinsed kaks postkaarti Riigi Kunsttööstuskooli õpilase Asta Heinsaar-Põldre koolitöödega. Kuna ta ise Setomaalt pärit ei olnud, siis oletan, et küllap oli tema üks neist kooliõpilastest, kes firma “Ankur” ettevõtmise käigus need postkaardid sai.