Valik vanu Muhu sukki muuseumidest

Muhu sukad ja vahvad naised

Eesti Rahva Muuseumis on viimaseid päevi avatud Muhu sukkade näitus “Meie argipäeva vidussepidamise aeg”. Muhu sukad on erilised selle poolest, et need on kootud väga peenikeste varrastega, eredat värvi lõngadest ja on kaunistatud rohkete keeruliste kirjadega.

ERM-is on väljas 61 naise kootud sukad. Sukki endid on pisut rohkem, sest mõni naistest on kudunud neid lausa mitu paari. Lisaks sellele on väljas 70 vana Muhu sukka Eesti muuseumide kogudest. Kuidas kõik see kudumine algas ja kuidas näituseni jõuti – sellest võib lugeda siit.

Näitusel on niisiis vitriinides originaalid ja peakangelastena tänapäevased koopiad või siis kudujate omalooming. Viimasel puhul on mustrid vanadelt sukkadelt, naiste endi loodud, mustrilehtedelt, internetiavarustest või mujalt ning kokku on need seatud oma maitse järgi. Põnev on, et kärtsude värvide kõrval on mahedat kooskõla. Sukamustritesse on nii mõnigi kord kootud sõnumid.

Näitus on väga toredasti kujundatud. Vanalt mustvalgelt fotolt võetud Muhu naine on seatud korduma. Tema nägu on asendatud kudujate nägudega ja kätte on talle kinnitatud selle naise sukk, kelle nägu ta kannab. Saalis nende naisteridade vahel olles tekkis tõeliselt vägev tunne! Nii palju osavaid ja hea maitsega naisi! See tõestab, et pisiasjadeni viimistletud peene käsitöö tegemise oskus ei ole kusagile kadunud. Me ei pea vaatama vanu tikandeid, pitse, kudumeid kahetsustundega, et kunagised oskused ja püsivus on lootusetult kadunud. Nad on alles või taastatud ja antakse edasi järeltulevatele põlvedele.

Iga naine on näitusel olemas mitte ainult nägupidi, vaid ka nimepidi – punane nimesilt rinnas. Ekraanil jookseb igaühe oma sukakudumislugu. Kohapeal saavad ka külastajad Muhu suka kudumist proovida. Põrandal on Muhu sukkadest mosaiikpildid ja muuseumisukkade kõrval seinal suur selgitav pilt Muhu suka ülesehitusest. Näituseruumi on seatud kokku ilu ja hulk väärt teavet. Kogu näitus on väga hästi läbimõeldud. Selles on näha, et näitust koostasid inimesed, kes tunnevad seda valdkonda sügavuti.

Suur tänu kõigile kudujatele ja näituse tegijatele!

Näituse kokkuseadjad on Kudujate Koopiaklubi, Anu Pink, Anu Kabur, Heli Kiverik ja Anneli Kenk.

Vaade näitusesaaliVaade näitusesaali.

MuuseumisukadMuuseumisukad.

Valik vanu Muhu sukki muuseumidestValik vanu Muhu sukki muuseumidest.

Naised koovad sukkaNaised koovad sukka.

Similar Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga